Bursa Eğitim Sen 22. yaşını Bajar ile kutladı

Eğitim emekçilerinin mücadele örgütü KESK’e bağlı Eğitim Sen Bursa Şubesi düzenlediği kuruluş yıldönümü yemeğiyle 22. yaşını kutladı. Eğitim Sen üye ve dostlarının katıldığı yemek, Bajar konseriyle devam etti.

Eğitim ve bilim emekçilerinin haklarını koruyan, demokratik, özgür ve laik bir ülke için 22 yıldır mücadele veren Eğitim Sen 21 Ocak günü Otasansit Atalay Düğün Salonları’nda düzenlenen yemekle üye ve dostlarıyla bir araya geldi. Çok sayıda demokratik kitle örgütü, siyasi parti ve akademik oda temsilcisinin katıldığı gecenin açılış konuşmasını Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Cihat Uygur gerçekleştirdi.

Uygur’un ardından Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca geceye katılanları selamlayarak laik, bilimsel, demokratik ve anadilde bir eğitim için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da vereceklerini belirterek, 15 Temmuz sonrasında iktidarın Eğitim Sen üyelerine yönelik yürüttüğü açığa alma, ihraç gibi sindirme politikalarına da boyun eğmeyeceklerini ifade etti.

Geceye Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey katılım gösterirken, Meclis’teki Anayasa görüşmelerinde bulundukları gerekçesiyle katılamayan Bursa Milletvekilleri Orhan Sarıbal, Nurhayat Altaca, Lale Karabıyık ve Ceyhun İrgil de gönderdikleri mesajla Eğitim Sen ile dayanışma içerisinde olduklarını belirttiler.

Emeğin Bursa’daki sesi Bursa Muhalif’e de plaket

Gecede konuşmaların ardından düzenlenen plaket töreninde ilk plaketler halk için halkın haberlerini yapan ve emekçilerin sesini duyurmaya çalışan basına verildi. Bursa Muhalif, Evrensel Gazetesi ve Bursaport muhabirleri Hatice Nur Derya, Uğur Ökdemir ve geceye katılamayan Esra Erenel’e Eğitim Sen Bursa Şubesi’nden Atakan Erdağı tarafından plaketleri takdim edildi.

Geceye katılarak dayanışma sergileyen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e de plaketini Kamuran Karaca sunarken, eski şube başkanları da gecede unutulmadı. Eğitim Sen Bursa Şubesi’nde geçmiş dönemlerdeki şube başkanlarına da plaketlerini şimdiki Şube Başkanı Cihat Uygur tarafından verildi.

Eğitim emekçilerinin mücadele tarihi sahnede

Eğitim emekçilerinin bir asırlık mücadelesini 60’lı yıllarda sendikalaşarak sürdüren TÖS, TÖB DER, Eğit Der, Eğit Sen ve Eğitim Sen’in eski genel başkanları da gecedeydi. Geceye sağlık sorunları nedeniyle TÖS Genel Başkanı Feyzullah Ertuğrul katılamazken, TÖB DER eski Genel Başkan Yardımcısı İsmet Yalçınkaya, Eğit Der eski Genel Başkanı Mustafa Gazalcı, Eğit Sen eski Genel Başkanı İsmet Aktaş ve Eğitim Sen eski Genel Başkanları  Yıldırım Kaya, Kemal Bal, Alaattin Dinçer ve şimdiki Genel Başkan Kamuran Karaca’ya da plaketleri takdim edildi.

Gece konuşma ve plaket töreninin ardından Bajar’ın sahne almasıyla devam ederek, sona erdi.

BursaMuhalif.com