Bursa Dersimliler Derneği yeni binasının açılışını yaptı

Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa’nın alevi örgütleri başkanları ve dedelerin katılımıyla gerçekleşen açılışta Dersimliler Derneği Başkanı Hediye Zengin’le konuştuk.

Bursa Dersimliler Derneği üzerine yaptığımız sohbette Dersim adının anlamının, Dersim halkının yaşadığı zulümlerden, katliamlardan, zorunlu göçlerden ve koy boşaltmalarından geldiğini söyleyen Başkan Hediye Zengin, Dersimlileri bu çatı altına zorunlu göçlerin topladığını ifade etti. Dersim derneklerinin Süleyman Şahin’lerden miras olarak aldıklarını belirten Zengin, çağdaşım diyen, sosyal demokratik diyen, ezilenin yanındayım diyen tüm demokratik kitle örgütlerinde Dersimlilerin aktif olarak rol aldıklarını sözlerine ekledi. Kendi kültürlerini yaşatmanın ötesinde göç ettikleri metropollerin de kültürlerine katkıda bulunduklarına işaret eden Hediye Zengin, “böyle bir topluma sahip olduğumuz için, bir Dersim kadını olarak bundan gurur duyuyorum. İyi ki de Türkiye coğrafyasına, Ortadoğu’ya, Alevi toplumuna ait bir kültürümüz var.” diyerek sözlerini bitirdi.

Saat 1500’te Milletvekili Hüseyin Aygün, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Dersimli kadınlar ve Alevi dedeleri tarafından gerçekleştirilen kurdale kesme törenin ardın Dernek binası açıldı ve davetlilere yemek ikram edildi.