Bursa Demokrasi Güçleri: AKP’nin tek adam rejimine ‘Hayır’

AKP tek adam dayatmalı rejim değişlikliğine giderken demokrasiye sahip çıkanlar ülkenin her yerinde ‘hayır’ deme çağrılarında bulunuyor. Bursa Demokrasi Güçleri CHP Bursa il binasında yaptıkları basın açıklamasıyla AKP ve Saray’ın dayatmacı sistemine karşı tüm Bursa halkını ‘hayır’da birleşmeye çağırdı.

Demokrasi Güçleri adına yapılan açıklamada, Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Güzide Elitez, 15 Temmuz darbesiyle birlikte FETÖ bahanesiyle binlerce kamu emekçisinin sorgusuz sualsiz görevinden alındığını belirterek sözlerine başladı. Elitez, “AKP İktidarı 15 Temmuz Darbe Girişimini fırsat bilerek ilan ettiği OHAL ile birlikte kendisi için dikensiz bir gül bahçesi, ölçüsüz bir iktidar gücü, muhalefetsiz bir siyasal gelecek hazırlamaya çalışmaktadır. Toplumun hiçbir kesimiyle tartışmadan, alelacele meclisten geçirilen Anayasa Değişikliği paketi ile dünyada emsali bulunmayan tek adam rejimini kabul ettirmek istemektedirler. 7 Haziran seçimleri sonrasında yarattıkları şiddet ve kaos ortamını, OHAL sonrasında oluşturdukları korku rejimiyle birleştirerek toplum, çaresizliğe mahkum edilmek istenmektedir. OHAL koşulları altında AKP hükümetine muhalefet etmek, Referandum için “Hayır” propagandası yapmak adeta yasaklanmıştır.” şeklinde açıklamasını sürdürdü.

‘Hayır’da birleşelim

Güzide Elitez, üniversitenin özerk, bağımsız ve bilim adına çalışmalar yürüten kurumlar olması gerektiğini belirterek yapılan binlerce kamu emekçisinin ve akademisyenin ihracının kabul edilemez olduğunu ifade etti. Elitez, “Eşitlik, özgürlük ve demokrasi ideallerine olan bağlılığımız ve ülkemizin aydınlık geleceğine olan inancımızla tüm toplumsal kesimleri ‘Hayır’ sloganı ve oyu etrafında birleşerek AKP’nin tek adam rejimine dur demeye çağırıyoruz. Boyun Eğmeyeceğiz, diz çökmeyeceğiz, inadına ‘Hayır’ diyeceğiz.” diyerek açıklamasını sona erdirdi.

BursaMuhalif.com