Buca’dan Özgür Renkler’e destek, Bursa Kent Konseyi’nin açıklamasına kınama

Bursa Kent Konseyi’nin Nilüfer Müzik Festivali’nde yer alan Özgür Renkler Derneği ve LGBTİ+’ları hedef gösteren açıklamasına İzmir Buca Kent Konseyi tepki gösterdi.

Buca Kent Konseyi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bursa Kent Konseyi’nin yaptığı yanlıştan dönmesi gerektiği belirtildi.

Buca Kent Konseyi tarafından yapılan açıklama şöyle:

Bursa Kent Konseyinin Nefret Söylemi İçeren Açıklamasını Kınıyoruz

Nilüfer Müzik Festivali kapsamında Bursa Özgür Renkler Derneği tarafından düzenlenen ”LGBTİ+‘lar Buluşması” Bursa Kent Konseyinin açıklamasında hedef gösterilmiştir. LGBTİ+’ları sağlıksız ve ahlaksız olarak niteleyerek nefret söylemine varan bu ifadelerin bir Kent Konseyi tarafından kullanılmış olmasını üzüntüyle karşılıyoruz ve kınıyoruz.

Kent Konseyi Yönetmeliğinin 6. maddesine göre Kent Konseylerinin, ”yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılmasını, hemşehrilik hukuku ve ortak yaşam bilincinin
geliştirilmesini, çok ortaklı ve çok aktörlü yönetişim anlayışının benimsenmesini sağlamak, katılımcılığı, demokrasiyi ve uzlaşma kültürünü geliştirmek ve sivil toplumun gelişmesine katkıda bulunmak” gibi görevleri ve sorumlulukları olduğunu hatırlatıyoruz ve yapmış oldukları bu hatayı düzeltmeye davet ediyoruz. Özgür Renkler Derneği ve LGBTİ+ bireyler ile ortak mücadelemizde dayanışma içerisinde olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz.

BursaMuhalif.com