Birleşik Metal’den metalde sarı sendikacılığa dair açıklama

Bursa’da metal işçilerinin direnişi sonrasında fabrikalardan birer birer gönderilen Türk Metal Sendikası sonrasında işçiler Çelik-İş’e üye yapılma tehlikesiyle karşı karşıya. Yaşanan duruma dair DİSK Birleşik Metal Sendikası’nın Bursa Şubesi’nden açıklama geldi.

DİSK binasında bugün öğle saatlerinde yapılan açıklamada konuşan Birleşik Metal Bursa Şube Başkanı Ayhan 11286452_686310814806281_1533323123_oEkinci, “Ekmeği ve onuru için ayağa kalkan metal işçisi, “YENİ BİR SARI SENDİKA” tuzağına düşmeyecektir. Metal işçilerinin “kendi sendikası” Birleşik Metal-İş’tir. Ve işçiler mutlaka kendi sendikasında buluşacaktır.” dedi.

Metal işçilerinin hak alma mücadelesinde 35 yıldır süren sarı sendika tahakkümünün sona erdiğini belirten Ekinci, sermayenin sarı sendikalar aracılığıyla işçileri kontrol altında tutmasından kolay kolay vazgeçmeyeceğini söyledi. Bu nedenle de Türk Metal olmadı diyen sermayenin Hak-İş’e bağlı Çelik-İş’i işçilerin önüne koyduğunu belirtti.

“Türk Metal yerine Çelik-İş olsun demek yağmurdan kaçarken doluya tutulmaktır.”

Çelik-İş’in Türk Metal’den bir farkının olmadığını söyleyen Ekinci, “Bu iki sendika 2008-2010 toplu iş sözleşmesinde İSDEMİR ve ERDEMİR’de el ele işçi ücretlerinin %35 oranında düşürülmesine imza atmıştır. İSDEMİR’de çalışan 6 bin Çelik-İş üyesi işçi çok büyük kayıplara uğramıştır. Bu uygulamaya itiraz eden yüzlerce işçi sendika ve işveren işbirliği ile işten atılmıştır. Bu sendika Renault ve TOFAŞ işçileri bugün başta olmak üzere on binlerce işçinin isyan ettiği ve değiştirmek uğruna bedel ödemeyi göze aldığı 2014-2017 toplu iş sözleşmesine tek bir itirazda bulunmamıştır.” şeklinde konuştu.

Birleşik Metal’in ısrarla ortak mücadele çağrılarını ellerinin tersiyle iten ve MESS ile işçilerin hiçbir görüşünü almadan masaya oturan bu iki sendikanın metal işçilerinin sendikası olamayacağını söyleyen Ayhan Ekinci, Renault, Tofaş, Ototrim, Mako’yla el ele veren Maysan Mando işçilerinin Çelik-İş’ten istifa sürecini herkesçe bilindiğini ifade etti.

Ekinci, açıklamasının sonunda metal işçilerinin gerçek sendikası olan Birleşik Metal-İş’te tüm metal işçilerinin buluşacağını belirterek, sarı sendikaya boyun eğilmeyeceğini belirtti.