Basın-yayın örgütlerinden ‘savaş sansürü’ne tepkiler

AKP’nin savaş politikaları ve toplumsal muhalefete yönelik operasyonlarıyla birlikte alternatif medya organlarına yönelik engelleme girişimlerinde basın-yayın meslek örgütlerinden tepki açıklamaları gelmeye başladı. DİSK/Basın-İş ve TGS, barışın ve özgürlüğün sesi olmaya çağrı yaptı

DİSK/Basın-İş’in açıklaması şöyle:

Savaşa, sansüre, yasaklara karşı barışın, özgürlüğün sesi olalım

Suruç katliamının ardından yaşanan gelişmeler ülkemizi muhaliflere yönelik baskı ve tehditle karakterize olan bir çatışma sürecine sürüklemektedir. AKP’nin, görünen yüzüne İŞİD’e karşı askeri ve polisiye operasyonları koyduğu süreç darbe dönemini andıran muhalefete dönük uygulamalarla şekillenmektedir. Suruç katliamını protesto edenlere ve cenaze törenlerine yönelik polis saldırıları yaşanmış, iki gündür süren operasyonlarda 350’den fazla kişi ev baskınlarıyla gözaltına alınmış, 1 kişi infaz edilmiştir.

Türkiye içinde muhaliflere dönük polisiye operasyonlar eşzamanlı olarak bugün sabah karşı  F-16’lar sınır ötesinde PKK kamplarını bombalanmıştır. Bu askeri operasyonla eşzamanlı olarak bölgeden gelen haberleri geçen ve muhalefetin sesi olan DİHA, ANF, Sendika.Org, ANHA, Rojnews, Yüksek Ova Haber, Özgür Gündem gazetesi internet sitesi, Günlük Gazetesi internet sitesi, Rudaw, Basnews, Besta Nûçe internet siteleri engellenmiştir.

Sansür uygulamalarının hemen ardından bugün  Barış Bloku tarafından 26 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilecek olan Uluslararası Barış Yürüyüşü valilik tarafından yasaklanmıştır. Böylece barış talep eden on binlerin düşünce ve ifade özgürlükleri de gasp edilmek istenmiştir.

Tüm bu yasaklar ve basına sansür uygulaması AKP’nin ilan ettiği savaş politikalarının bir unsurudur. DİSK Basın İş olarak halkın haber alma hakkını gasp eden sansür uygulamasını da yasaklarla düşünce ve ifade özgürlüğünün kısıtlanmasını da kabul edilemez bulmaktayız. Kendi siyasal çıkarları uğruna bölgemizi ve ülkemizi savaş alanına çevirmek isteyen egemenlere karşı basın emekçileri barışın sesi olmaya devam edecektir.

TGS: ‘Haber hakkı gasp ediliyor’

Türkiye Gazeteciler Sendikası, AKP iktidarının basın üzerindeki baskılarını protesto etti. 24 Temmuz Basın Bayramı’nda konuşan geçici hükümetin sözcüsü Bülent Arınç’ın Evrensel Gazetesi ve Gündem Gazetesi’ni hedef aldığını hatırlatan TGS, bugün de TİB tarafından Rudaw, Erbil merkezli BasNews, Hawar Haber Ajansı (ANHA), Özgür Gündem gazetesi, Yüksekova Haber, Sendika.org ve RojNews internet sitelerine getirilen erişim engeli getirildiğini belirtti, “Bu haber hakkına yapılan bir gasptır” dedi.

Geçici hükümetin sözcüsü Bülent Arınç’ın “Basından Sorumlu Devlet Bakanlığı” yaptığı dönemde de Türkiye’nin gazeteciler için tam bir cehenneme döndüğünü hatınlatan TGS, “100’ü aşkın gazeteci tutuklanmış cezaevlerine doldurulmuştu. Toplumsal olayları izleyen gazeteciler hedef olarak seçilmiş ve bir çoğu bilinçli yapılan saldırılar sonucunda yaralanmıştı” diye belirtti.

Arınç’ın AA’da sendika düşmanlığı yaptığını da hatırlatan TGS, açıklamasında şunları belirtti:

Bülent Arınç’ın bunları yapmasının nedeni halkın doğru haber alması için çalışması gereken ajansı hükümetin istediğini yazan bir ajans haline getirmekti. Arınç dün de hükümet gibi düşünmeyen, hükümetin politikalarını eleştiren gazeteleri hedef aldı. Doğru haberciliğin etkili gazetelerinden olan Evrensel ve Gündem gazetelerine yönelik bu ifadelerinden dolayı Bülent Arınç’ı kınıyoruz. Çalışanlarının sendikamız üyesi olduğu Evrensel ve Gündem gazetelerinin her türlü baskıya karşı yanında olacağımızı ilan ediyoruz.

Sendika.Org