Başbakanlık: İçeride-dışarıda operasyonlar sürecek

Başbakanlık, sınırötesi hava operasyonları ve toplumsal muhalefete yönelik ev baskınları ile ilgili ‘Güvenlik Toplantısı’nın ardından açıklama yaptı

Başbakanlık

AKP’nin ‘yeni savaş konsepti’ ile birlikte kurup ‘güvenlik zirveleri’ aldığı Başbakanlık Koordinasyon Merkezi, Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında bir kez daha toplandı. Zirvenin sonunda yapılan açıklamada sınırötesi hava operasyonları ve toplumsal muhalefete yönelik ev baskınları ile ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada sınırötesi operasyonlardan NATO ve Birleşmiş Milletler’in haberinin olduğu belirtildi. Türkiye içerisindeki ev baskınlarında 320 kişinin gözaltına alındığı da operasyonların süreceği bilgisiyle birlikte verildi.

Ülke içinde ve dışındaki operasyonların 23 Temmuz’da düzenlenen toplantıda alınan kararlar doğrultusunda yapıldığını söyleyen Başbakanlık, sınır ötesinde NATO ve BM’nin bilgisi dahilinde operasyonların yapıldığını, IŞİD ve PKK hedeflerinin vurulduğu söyledi, fakat yalnızca PKK hedeflerine ilişkin ayrıntılı bilgi verildi:

PKK terör örgütünün kullandığı Zap, Metina, Gara, Avaşin-Basyan, Sinath Haftanin, Hakurk ve Kandil’deki sığınak, barınak, depo, lojistik nokta ve barınma alanları ile mağaralar, modern ve klasik mühimmat ile vurulmuştur.

 

22 ilde, 320 kişi gözaltına alındı

Açıklamada 24 Temmuz’da yapılan operasyonlarda 22 ilde yapılan operasyonlarda 320 kişi gözaltına alındığı belirtildi:

Devam eden soruşturmalar çerçevesinde; 24 Temmuz 2015 tarihi itibariyle DAEŞ terör örgütü, PKK terör örgütü ve iltisaklı yapılanmalar ile diğer marjinal sol örgütlere karşı yapılan çalışmalarda, terör örgütlerinin talimatları doğrultusunda kamu düzenini tehdit eden faaliyetlerde bulunan, vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize karşı silahlı eylem gerçekleştiren ve eylem hazırlığı içinde olduğu değerlendirilen çok sayıda kişiye yönelik eşzamanlı olarak 22 ilde operasyon yapılmıştır. Bu kapsamda şu ana kadar terör örgütlerine mensup toplam 320 kişi gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınanlar hakkında adli süreç devam etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti tüm imkânları ve kurumları ile milletimizin huzur ve güvenliğini temin etmek için her türlü adımı atmakta kararlıdır.

Operasyonlar sürecek

Tayyip Erdoğan’ın “Yeni bir süreç başladı” diyerek operasyonların süreceğini ilan etmesi, Başbakanlık açıklamasında da yer buldu. Başbakanlık, yurtiçi ve yurtdışından kaynaklanan terör tehditlerine yönelik mücadelenin süreceğini ve bu safhada bilgilendirmelerin de devam edeceği ifade edildi.

Sendika.Org