Altaca, liselerdeki türban baskısını meclise taşıdı

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca, Bursa İnönü Ortaokulu’nda müdür yardımcısının bir öğrenciye, “Sen önce başını ört, sonra soru sor” demesi ile iddialarını Meclis gündemine taşıdı. 

nurhayat-altaca

TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesiyle konuya açıklık getirilmesini isteyen Nurhayat Altaca,

  • Eğitim-İş Sendikası Bursa Şubesi’nin hem İnönü Ortaokulu hem de içinde oluşturulan Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Mehmet Çakmak’ın imam hatip ortaokulu bünyesinde yasalara aykırı bir şekilde erkek imam hatip, kız imam hatip diye bir uygulamaya gittiğine dair İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yaptığı başvuru üzerine bir işlem yapılmış mıdır? Aynı okulda müdür yardımcısı olan Hüseyin Uysal’ın 8’inci sınıfta okuyan bir kız öğrencinin soru sormak istemesi üzerine ‘Sen önce türban tak sonra soru sor’ demesi hangi milli eğitim politikasıyla bağdaşmaktadır?
  • Havva Aslanoba Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin pansiyonunda kalan öğrencilere perşembe akşamları ‘ablalar’ ve ‘abiler’ yoluyla sohbet toplantıları gerçekleştirilmesinden bakanlığınızın bilgisi var mıdır? Varsa, bu sohbetlere hangi gerekçeyle izin verilmiştir?
  • Nilüfer ilçesi Havva Aslanoba Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin kız öğrencilerine bu sohbetlerde ‘Türban takmayanı cin çarpar’ diye baskı yapılmasını Milli Eğitim politikasının neresine koyuyorsunuz?

şeklinde sorularla konunun aydınlatılmasını istedi.

İnönü Ortaokulu’nda ne olmuştu?

Okul içinde açılan imam hatip sınıflarında öğrenciler haremlik selamlık olarak, puan durumlarına göre ayrıldı. Ayrıca, ücretsiz olarak dağıtılan ders kitapları sadece imam hatip sınıflarındaki öğrencilere verildi. Okul içindeki kız imam hatip ortaokulunda sınıfa giren Müdür Yardımcısı Hüseyin Uysal’ın kendisine soru sormak isteyen bir kız öğrenciye, “Sen önce başını ört sonra soru sor” gibi bir ifade kullanmasının üzerine olay kamuoyuna yansıdı.

BursaMuhalif.com