10 Ekim Katliamı’nı ananların yargılanmasına başlandı

Bursa’da 10 Ekim Ankara Katliamı’nın birinci yılında düzenlenen anmaya katılanlar hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün(23 Şubat) görüldü. 

Ankara Katliamı’nın yıl dönümünde yitirilenleri anmak ve katliamın sorumlularının istifasını istemek için 9 Ekim 2015’te Setbaşı’ndan Heykel’e yürümek isteyen emek ve demokrasi örgütleri üyelerinin de katılım gösterdiği eyleme polis daha görüşmeler sürerken saldırmıştı. Aralarında avukatların, öğretmenlerin de bulunduğu gruptan 36 kişi polis tarafından darp edilerek, küfürlerle gözaltına alınmıştı.

Eğitim Sen, BES, KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği, Halkevleri, Haziran Hareketi gibi demokratik kitle örgütlerinden 54 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması Bursa Adliyesi’nde gerçekleşti. “2911 Toplantı ve Gösteriyi Yürüyüşleri Kanunu ve OHAL Kanunu’na muhalefet” suçundan açılan davanın duruşmasına 2 BES, 6 Eğitim Sen, bir de TMMOB üyesi katıldı. Bursa Kapalı Cezaevi’nden de 4 tutuklu getirildi. Ayrıca Yenişehir Kadın Cezaevi’nden 3 tutuklu ile Silivri Cezaevi’nden 2 tutuklunun da SEGBİS sistemi aracılığı ile görüntülü olarak duruşmaya katılmaları sağlandı.

Diğer snaıklar ile tutuklu sanıkların katılımı için duruşma 24 Nisan’a ertelendi.

10 Ekim’i ananlara saldıran polis şiddet uygulamamış, küfretmemiş

10 Ekim anmasına izin vermeyenler, cihat destekçilerine kol kanat geriyor

BursaMuhalif.com